Merhaba,

 

Bu yazımızda sizlere RENT A CAR sektöründen ve sağladığı kolaylıklardan bahsetmeye çalışacağız. Öncelikle RENT A CAR firmasının tanımını ve yaptığı işi anlatalım.

 

RENT A CAR ;

RENT A CAR kelimesi İngilizceden gelmektedir ve Türkçeye çevrildiğinde ARAÇ KİRALAMA anlamını taşımaktadır. Sektör ilk çıktığı günden bu güne kadar her zaman rağbet görmekte ve kendini geliştirmektedir. Aynı zamanda Türkiye deki araç pazarında da ciddi bir potansiyele sahiptir. Bünyesinde barındırdığı araçları GÜNLÜK, HAFTALIK ve AYLIK olarak talep eden müşterilerine tahsis eder ve kullanımlarına sunar. Böylelikle araç ile her zaman işi olmayan insanlar araç almak yerine sadece ihtiyaçları bulunan gün kadar ARAÇ KİRALAMA işlemini sağlayarak tasarruf etmiş olurlar.

 

EN ÇOK KİMLER TERCİH EDER ;

RENT A CAR sektöründe sabit bir müşteri portföyü yoktur, en alt tabakadan en üst tabakaya kadar herkes araç ARAÇ KİRALAMA işlemini sağlayabiliyor. Ama son dönemlerde araç maliyetlerinin yükselmesi ile birlikte öncelikli olarak şirketler tarafından KURUMSAL KİRALAMA işlemleri sağlanıyor. Böylelikle ARAÇ BAKIM, ARAÇ HASAR, LASTİK DEĞİŞİMİ, SİGORTA, KASKO vb. gibi maliyetler tamamen ortadan kalkarak ayrıca temin edilen fatura ile RENT A CAR, ARAÇ KİRALAMA işlemi sırasında ödenen bedel vergiden düşülüyor. Türkiye de önde gelen firmalar kiralama işlemini tercih ederek bu şekilde avantajlar sağlayabiliyor. Ama tabi ki kiralama işlemlerini sadece KURUMSAL ŞİRKETLER yapmıyor. Bayramlarda, hafta sonu gezmelerinde, günübirlik tatillerde, şehirler arası yolculuklarda RENT A CAR, ARAÇ KİRALAMA işlemleri sağlanabiliyor.

 

ARAÇ KİRALAMANIN RİSKLERİ VARMI DIR

Tabi ki her sektörün ve hizmetin olduğu gibi ARAÇ KİRALAMA işleminin de riskleri vardır, ancak şartlara ve kurallara uyduğunuz, kiralama yaptığınız firmaya dikkat ettiğiniz sürece çok büyük riskler altında değilsiniz.

 

Bunların en başında, kiraladığınız araç sizin kullanımınıza tahsis edilmiş ve kiraladığınız süre kadar sizin olsa da mülkiyeti ve hakları RENT A CAR firmasına aittir. ARAÇ KİRALAMA SÖZLEŞMESİ sizin adınıza uygulandığından aracı sadece siz kullanabilirsiniz ve başkasına kullandıramazsınız. Alkollü araç kullanımı, kural ihlali ve aracı başkasına kullandırma gibi şartları ihlal etmediğinizde standart kasko kuralları devreye girecektir. Kiralama işlemi esnasında firma yetkilisinden kuralları size anlatmasını isteyin, muafiyet, özel kasko şartı vs. gibi durumların hepsini öğrenin. Bu koşullara dikkat ettiğiniz de çok fazla risk altında olmayacaksınız.

 

KİRALAMA ESNASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ;

 

Öncelikle KİRALAMA İŞLEMİ yaptığınız RENT A CAR firmasına çok dikkat edilmelidir. ARAÇ KİRALAMA İŞLEMİ ne geçilmeden önce kesinlikle firma değerlendirilmelidir. Bütün ARAÇ KİRALAMA işlemlerinizi KURUMSAL bir firma üzerinden sağlamanız sizin yararınıza olacaktır. Kiralama işlemleri sırasında ihtiyacınız olan evraklar; ŞİRKETLER İÇİN : kredi kartı, ehliyet, kimlik, vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi, sicil gazetesi’ dir. BİREYSEL KİRALAMALAR İÇİN : kredi kartı, ehliyet ve kimlik yeterlidir.